System opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym nadal jest niewydolny. Konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych, które pozwolą na dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do zmian demograficznych. Starzejący się obywatele, bez realnego dostępu do właściwej opieki zdrowotnej i pomocy narażeni są na utratę autonomii i godności. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o przekazanie informacji na temat działań i zamierzeń resortu zdrowia w tej kwestii.
![RPO pyta o ministra zdrowia o system opieki zdrowotnej nad seniorami [© Gina Sanders - Fotolia.com] RPO pyta o ministra zdrowia o system opieki zdrowotnej nad seniorami [© Gina Sanders - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/RPO-pyta-o-ministra-zdrowia-o-system-opieki-zdrowotnej-nad-seniorami_img56fc1ebca46b8.jpg)
Tendencje demograficzne wskazują na znaczący postęp starzenia się populacji mieszkańców Polski. Osoby starsze są jedną z najistotniejszych grup odbiorców świadczeń opieki zdrowotnej, a okres zapotrzebowania na szereg usług medycznych właściwych dla wieku starszego, wydłuża się i przesuwa w kierunku osób coraz starszych. Potrzeby zdrowotne obywateli zmieniają się wraz z wiekiem i są z nim silnie skorelowane. W zdecydowanej większości, zarówno potrzeby, jak i koszty leczenia, rosną wraz z liczbą przeżytych lat. Nieunikniona w długiej perspektywie kontynuacja procesu starzenia się społeczeństwa prowadzić będzie do dalszego wzrostu potrzeb zdrowotnych i ma podstawowe znaczenie dla zachowania stabilności systemu finansowania ochrony zdrowia.
W populacji osób starszych występuje wiele problemów zdrowotnych, które ulegają nasileniu z upływem lat życia. Wraz z wiekiem poszerza się również lista występujących chorób przewlekłych czy dolegliwości oraz wzrasta populacja osób niepełnosprawnych biologicznie (tj. osób, które z powodu problemów zdrowotnych mają ograniczoną zdolność wykonywania czynności, jakie ludzie zwykle wykonują). Pogarszający się wraz z wiekiem stan zdrowia powoduje ograniczenia w codziennym życiu, potrzebę zewnętrznego wsparcia oraz zwiększoną intensywność korzystania z usług
opieki zdrowotnej.
Postępujące zmiany demograficzne oznaczają konieczność zapewnienia opieki medycznej dla znacznie starszej populacji. Zmianie ulega zarówno zakres opieki medycznej, jak i liczba objętych opieką pacjentów.
Tymczasem, polski system opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym jest niewydolny oraz nieprzygotowany na gwałtownie postępujące zmiany demograficzne i przyrost najstarszej populacji obywateli. Podejmowane w tym zakresie działania nie są wystarczające, spójne, skuteczne i efektywne. Nie są zatem w stanie sprostać nowym wyzwaniom w zakresie
skoordynowanej, holistycznej pomocy medycznej zorientowanej na seniorów.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, powstaje nagląca potrzeba kształtowania funkcjonalnej opieki medycznej dla osób w podeszłym wieku. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu wdrożenie zmian systemowych pozwalających na dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do zmian demograficznych oraz działań mających na celu zwiększenie dostępności systemu ochrony zdrowia dla pacjentów i sieci wsparcia dla ich rodzin. Dlatego też RPO zwrócił się do ministra zdrowia o przekazanie informacji dotyczacych działań i zamierzeń resortu zdrowia w kwestii poprawy systemu opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym.