Strona głównaOpiekaNowoczesne urządzenie wykryje bakterie w szpitalach

Nowoczesne urządzenie wykryje bakterie w szpitalach

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht zbudowali urządzenie, które w przyszłości może pomóc w zapobieganiu epidemiom bakteryjnym. Dzięki tej szybkiej i niedrogiej metodzie możliwe będzie wykrywanie w szpitalach szczepów bakterii, stanowiących zagrożenie dla pacjentów, szczególnie osób starszych.
Nowoczesne urządzenie wykryje bakterie w szpitalach  [Szpital, © sudok1 - Fotolia.com] Zaletą urządzenia zbudowanego przez ekspertów z Maastricht jest jego mobilność. Dzięki temu aparat może być wykorzystywany w każdym otoczeniu, zarówno w salach operacyjnych, jak i punktach intensywnej opieki medycznej. Stosowanie aparatu przez szpitale pozwala również na ograniczenie konieczności przeprowadzania badań laboratoryjnych, co daje możliwość natychmiastowego diagnozowania poszczególnych przypadków infekcji bakteryjnych. Podobnie jak inne, tzw. „przyłóżkowe” metody badań pacjentów, przenośny aparat pozwala na podjęcie szybkich i właściwie ukierunkowanych działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się źródła zakaĹźenia.

Wynalazcą urządzenia jest Bart van Grinsven, fizyk oraz adiunkt programu naukowego Uniwersytetu w Maastricht. Wśród współautorów projektu, wymienianych w opracowaniu opublikowanym przez prestiżowe pismo Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego ”ACS Sensors” jest również, pochodząca z Polski absolwentka Uniwersytetu w Maastricht, Aleksandra Kordek.

– Czuje się niezwykle uprzywilejowana, że mogłam uczestniczyć w tak postępowym i innowacyjnym projekcie. Zaprojektowane urządzenie przewyższa dotychczasowe platformy wykrywania bakterii pod względem wydajności, wrażliwość i ceny. Połączenie heat-transfer method (HTM) i surface imprinted polymers (SIPs) jest nadzwyczajnie pomysłowe i wierze, że może zrewolucjonizować technologię używaną do wykrywania bakterii wykorzystywaną w badaniach i medycynie – wspomina pracę przy projekcie Aleksandra.

Poprawa dokładności pomiarów przy użyciu urządzeń przenośnych jest jednym z elementów programu „Knowledge Axis”. Jego celem jest opracowanie przez współpracujących w ramach projektu holenderskich ekspertów innowacyjnych metod opieki zdrowotnej.

Tagi: bakterie, szpital

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy
Blog